Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

Blok czekoladowy z herbatnikami i orzechami laskowymi





Tradycyjny blok czekoladowy, smak dawnych lat...

Składniki:
1 opakowanie mleka w proszku
250 g margaryny
6 łyżek kakao
1,5 szklanki cukru
250 g herbatników
Paczka orzechów laskowych ok. 50g
Pół szklanki wody

Margarynę rozpuścić razem z wodą i cukrem. Dodać do tego kakao i wymieszać. Herbatniki rozbić na małe kawałki, najlepiej wałkiem i dodać połowę do masy czekoladowej. Wymieszać dokładnie. Dodać mleko w proszku i dokładnie wyrobić. Następnie dodajemy resztę herbatników, orzeszki i mieszamy. Całość przełożyć do keksówki wyłożonej papierem. Zostawić do zastygnięcia ok 2-3h
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Rosyjskie bułeczki







Na zimowe dni bułeczki z masłem i makiem oraz z waniliowym serkiem z cynamonem...

Składniki:
330 ml mleka uprzednio podgrzanego
400 g mąki pszennej przesianej
2 i 0,5 łyżeczki drożdży suszonych
0,5 łyżeczki soli
0,5 łyżeczki cukru
50 g rozpuszczonego masła/margaryny
2 łyżeczki majonezu (dzięki temu bułki są dłużej świeże-a i tak go nie czuć)
Automat do pieczenia chleba z funkcją wyrabianie ciasta "dough" - wersja dla leniwych jak ja, ewentualnie można zrobić rozczyn z mleka i świeżych drożdży i normalnie wyrobić ciasto. 

Nadzienie makowe:
0,5 szklanki maku (suchy)
2-3 łyżeczki cukru
Roztopione masło do posmarowania bułeczki w środku. 

Nadzienie serowe:
Serek Danio waniliowy
Ser śmietankowy, pół kostki
Cukier ok.2-3 łyżeczki
Cynamon do smaku
Całość wymieszać i wyrobić na jednolitą masę.


Wykonanie:
Wszystkie składniki w podanej kolejności wkładamy do automatu (najpierw produkty mokre, potem sypkie i na końcu drożdże). Włączamy program "wyrabianie ciasta"  i czekamy ok 1,5h. Jeżeli nie mamy automatu robimy rozczyn z drożdży (jak go zrobić znajdziecie w poprzednich przepisach). 
Po wyrośnięciu ciasta, dzielimy je na dowolną ilość części w zależności od preferowanej wielkości bułeczek-optymalnie ok 15,16. Odkładamy podzielone ciasto aż sobie lekko podrośnie pod ściereczką w tym czasie przygotowujemy nadzienie. Gdy to zrobimy bierzemy jedną kulkę ciasta i rozwałkowujemy. Smarujemy zależnie od wybranego smaku serem albo masłem i posypujemy makiem z cukrem. Zwijamy ciasto w rulonik.  Na środku nożem przecinamy tak aby z obu stron do brzegu zostało ok 1-2cm. Końcówki te wywijamy przez "dziurkę" na środku i kładziemy na blaszce wysypanej mąką.  I tak robimy kolejne. Smarujemy masłem/jajkiem przed pieczeniem. Pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku ok 20min.
Smacznego!






  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Truskawkowy puszek czyli fale Dunaju inaczej.





Wariacja na temat znanych fali Dunaju. Puszyste waniliowe ciasto, przełożone plasterkami jabłek, delikatne czekoladowe ciasto i puszysta truskawkowa pianka. Całość dopełnia pyszna czekolada...


Składniki:
2 szklanki  mąki pszennej
150 gram masła
1 szklanka cukru
Pół (ok. 150 ml) szklanki oleju
150 ml mleka
3 jajka 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
ok. 3 łyżek kakao
1-2 jabłka
sok z cytryny
szczypta soli
Aromat waniliowy. 

Składniki truskawkowej masy:
1 budyń truskawkowy
250 g masła/margaryny
400 ml mleka
1 cukier wanilinowy

Polewa:
Kakao (kilka łyżek)
250 g masła
Cukier puder

Wykonanie:
Białka oddzielić od żółtek. Ubić na sztywną pianę (podczas ubijania dodać szczyptę soli i odrobinę soku z cytryny-piana będzie lepiej ubita). Cały czas ubijając dodaj stopniowo cukier. Następnie nie przerywając ubijania dodać żółtka i olej cieniutkim strumieniem. Mąkę przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia. Dodawać po łyżce do ubijanej wcześniej masy. Dokładnie ubić na jednolitą masę. 
Ciasto podzielić na pół. Do masy białej dodaj kilka kropel aromatu waniliowego i wymieszaj. Do masy ciemnej dodaj kakao i dokładnie wymieszaj. Obierz jabłka i pokrój w cienkie plasterki. 
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Wylej na spód białą masę, na to polej ciemną masę i ułóż na niej jabłka. Piecz ok. 30 min. w rozgrzanym do ok.170-180 stopni piekarniku. 
Ciasto pozostaw do ostudzenia.
Kiedy będzie się piekło można zrobić krem.

W 400 ml mleka wymieszaj budyń, cukier i wylej do garnka. Ciągle mieszając doprowadź do wrzenia i gotuj ok 2-3min, aż zgęstnieje. Budyń odstaw do wystudzenia. Kiedy będzie zimny, masło najpierw rozmiksuj w misce w mikserze na gładką masę. Stopniowo dodawaj po łyżce budyniu, dokładnie wymiksuj aż masa będzie jednolita. 
Na ostudzone ciasto wyłóż masę i zostaw do całkowitego zastygnięcia (kilka godzin) najlepiej wstawić do lodówki. Inaczej czekolada sprawi, że masa spłynie z ciasta. 

Polewa:
Masło rozpuścić z cukrem pudrem, dodać kilka łyżek kakao i dokładnie wymieszać. Uwaga! Polewę kłaść na ciasto dopiero gdy masa będzie całkowicie zimna, a czekolada chłodna. 

Smacznego!


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Chleb ziołowy z pestkami dyni i kminkiem



Nie ma wspanialszego zapachu aniżeli pieczony chleb...

Składniki:
200ml ciepłego mleka
100ml ciepłej wody
450g mąki pszennej
0,5 łyżeczki soli
0,5 łyżeczki cukru
25g masła pokrojonego w kostkę
1 łyżeczka suszonych drożdży
1 łyżka ziół prowansalskich
1 łyżka pestek dyni

Wykonanie:
Do automatu do chleba wlewamy w kolejności płyny, następnie dodajemy sól i cukier i sypiemy mąkę .  W jednym  rogu układamy masło, w kolejnym przyprawy i pestki dyni. Po środku robimy dziurkę i wsypujemy drożdże. Automat ustawiamy na tryb zwykły (700g), ciemna skórka i czekamy ;) Wyjmujemy po określonym czasie na kratkę. 
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Czekoladowe Brownie








„Anonimowi Czekoholicy nie istnieją, bo tego nałogu nikt nie chce rzucić.”


Dziś przepis inspirowany Anią Starmach, na jej czekoladowe Brownie.
Swoją wersję lekko zmodyfikowałam.

Składniki:
200g gorzkiej czekolady
ok. 150g masła
75g mąki
Laska wanilii
Pół szklanki wody
Szklanka cukru
Pół łyżeczki proszku do pieczenia
3 jajka

Wykonanie;

Wodę, cukier i ziarenka z laski wanilii, zagotowujemy tworząc "syrop". Gdy cukier jest rozpuszczony dodajemy połamaną czekoladę i roztapiamy ją ciągle mieszając.  Zdejmujemy z ognia. Masło kroimy na małe kawałki i dodajemy do masy czekoladowej. Mieszamy do rozpuszczenia i odstawiamy. Mąkę dokładnie łączymy z jajkami i proszkiem do pieczenia. Następnie cienkim strumykiem, stopniowo dolewamy czekoladę. Dokładnie mieszamy. Formę do muffinek wykładamy papilotkami. Napełniamy każdego papilotka do połowy. Pieczemy w rozgrzanym do 160-170 stopni piekarniku około 20min, do "suchego patyczka". Jeżeli byśmy wyciągnęli ciastko po ok. 10min uzyskalibyśmy coś w rodzaju ciasta fondue. 
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Chałka drożdżowa-smak dzieciństwa






Smak dzieciństwa, pachnąca, mięciutka chałka drożdżowa, do tego dżem i kubek kakao...


Składniki:
15 g drożdży suszonych instant lub 30 g świeżych
200 ml ciepłej wody
100 g cukru
0,5 łyżeczki soli
425 g + 50 g mąki (gdyby ciasto było za żadkie)
2 jajka, lekko roztrzepane
50 g masła roztopionego 
Do posmarowania: 1 jajko

Wykonanie:
Mąkę, cukier, masło, wodę, jajka i wodę mieszamy i wyrabiamy na jedną masę. Uwaga, jeżeli mamy drożdże świeże należy zrobić rozczyn (drożdże zalewamy wodą i mieszamy, zasypujemy lekko cukrem i mąką. Następnie czekamy aż wyrośnie. Proces kontynuujemy już normalnie jak wyżej. Przy drożdżach instant, nie potrzeba robić rozczynu!) Jeżeli ciasto jest za rzadkie i lepi się do ręki, podsypujemy mąką i dokładnie wyrabiamy, tworząc "kulkę". Odkładamy do wyrośnięcia, przykryte ściereczką na ok. 1-2 godziny. Po tym czasie ciasto dzielimy na kilka części (u mnie 8) i robimy wałeczki, które staramy się razem "zapleść" jak przy zwykłym warkoczu. Tak przygotowane ciasto, przekładamy do formy-keksówki, wysmarowanej lekko tłuszczem. Smarujemy je w formie roztrzepanym jajkiem. Pieczemy w rozgrzanym do 160-170 stopni piekarniku na termoobiegu. Wyciągamy z formy i zostawiamy do wystudzenia. 
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Szarlotka tradycyjna na kruchym cieście



 Szarlotka na kruchym cieście, z jabłkami pachnącymi cynamonem. Klasyka w najlepszym wydaniu..

Składniki na ciasto:
3,5 szklanki mąki pszennej
250g margaryny
1 szklanka cukru
1 proszek do pieczenia
5 żółtek
Aromat waniliowy, kilka kropel

Nadzienie jabłkowe:
1kg jabłek
Cynamon
Cukier
Ewentualnie przyprawa do szarlotki Kamis

Ze składników na ciasto zagnieść kulę i wstawić do lodówki na ok. 30 min.  Jabłka obrać, zetrzeć na tartce/w robocie kuchennym. Dodać do nich cukier, cynamon wedle uznania i smaku. Można też dodać przyprawę do szarlotki. Wyciągamy ciasto z lodówki i dzielimy je (3/4 jeśli lubimy gruby spód, albo na pół jeśli wolimy mniej ciasta na spodzie).  Ciasto lekko rozwałkowujemy bądź ścieramy na blachę, wysmarowaną wcześniej masełkiem/olejem. Na to kładziemy masę jabłkową i tym razem ścieramy resztę ciasta na tartce na górę. Pieczemy ok 1h w 160 stopniach, na termoobiegu. Można posypać też cukrem pudrem! 
Smacznego !

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Sylwestrówki o egzotycznych smakach!



Piękne, kolorowe wafelki o smaku egzotycznych drinków!

Składniki:
2-3 galaretki (Ja dodałam o smaku Mojito, Pina Colada, Blue Curaco z Winiar)
Opakowanie wafli/andrutów
250-300g margaryny
2 szklanki cukru pudru
2 szklanki śmietany 18%

Warstwa czekoladowa:
Kakao gorzkie, na oko.
Margaryna ok.200g
Cukier puder, na oko

Wykonanie:
Masa kolorowa: Margarynę rozpuścić z cukrem, dodać śmietanę i wszystko dokładnie wymieszać. Powstanie jasna, lekko gęsta masa. Aby wafle miały różne kolory, należy teraz odlać 2 części tego płynu.  Do każdej części wsypać galaretkę i dokładnie wymieszać. Nie gotować! Wymieszane masy odstawić, tak aby delikatnie stężały i były zimne.
Masa czekoladowa: Margarynę rozpuszczamy, dodajemy cukier i czekamy aż ładnie się wymieszają. Dodajemy kakao. Mieszamy, jeżeli masa jest zbyt płynna dodajemy więcej kakao i cukru.
Wafle smarujemy na przemian przygotowanymi masami i odstawiamy przyciśnięte na kilka godzin, aż całkowicie zastygną.
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Piernik Staropolski Długodojrzewający




Świąteczny piernik staropolski przekładany masą z kaszy manny i własnej roboty nutellą śliwkową.

Przepis na piernik:
500 g miodu naturalnego
1,5 szklanki cukru
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka (125 ml)
0.5 łyżeczki soli
2 torebki przyprawy korzennej do piernika (ja dałam ok 2,5 opakowania)
Masło, miód i cukier rozpuścić w garnuszku.  Zagotować i wystudzić. Sodę rozpuścić w mleku. Do drugiej miski wsypujemy mąkę, przyprawę, sól. Mieszamy. Dodajemy kolejno sodę z mlekiem, jajka i masę miodowo-cukrowo-maślaną. Wszystko dokładnie mieszamy.  Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w chłodne miejsce na ok 4tyg. Moje ciasto robiłam 1 grudnia, a upiekłam 20.
Kiedy ciasto swoje odleży, dzielimy je na 3 bądź 4 części (ja podzieliłam na 3 części, a mimo to wyszły mi 4 placki). Ciasto ciężko będzie wyciągnąć z miski, jednak dobrze się rozwałkuje gdy podsypiemy je delikatnie mąką.  Część ciasta rozwałkowujemy na ok 0,5 do 1cm. Pieczemy do zbrązowienia ok. 15/20min w temperaturze ok. 170 stopni. Odkładamy upieczone placki na ok 4 dni.

Masa z kaszy manny:
2 szklanki mleka
ok. 8 łyżek kaszy manny
1 szklanka cukru
200g masła
Aromat cytrynowy
Mleko zagotowujemy. Dodajemy kaszę manną i cukier. Stale mieszamy na małym ogniu aż do zgęstnienia. Studzimy. Do zimnej kaszy dodajemy masło i wszystko dokładnie miksujemy, dodajemy kilka kropel aromatu.

Polewa czekoladowa:
200g margaryny
Cukier puder
Kakao (Gorzkie)
Margarynę rozpuszczamy. Dodajemy ‚na oko’ kakao i cukru pudru. Całość mieszamy, tak aby powstała w miarę gęsta masa.

Wykonanie:
Pierwszy placek smarujemy powidłami (w moim przypadku nutella śliwkowa, domowej roboty), na to kładziemy kolejny placek, na który wykładamy kaszę manną. Przykrywamy trzecim plackiem który zalewamy polewą czekoladową. Na wierzchu układamy orzechy włoskie. 
 Smacznego!


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Buche de Noel-korzeń świąteczny!




Buche de Noel to francuska nazwa placka w kształcie kawałka drewna.  Świąteczna rolada, oblana czekoladą, nadziana bitą śmietaną, toffi i wiśniami.
Składniki:
1 Rolada biszkoptowa (bądź jeśli chcemy pieczemy zwykłą biszkoptową roladę sami)
500ml śmietanki kremówki 30%
Kandyzowane wiśnie
Puszka mleka skondensowanego
2x Czekolada mleczna/gorzka jak kto woli
Cukier puder
Śmietan fix

Wykonanie:
Roladę rozwijamy i smarujemy ją mlekiem skondensowanym słodkim (toffi). Ubijamy śmietanę z dodatkiem śmietanfixu i cukru pudru do smaku. Rozsmarowujemy ją na placku z toffi.  Z jednej strony boku w rządku, układamy wiśnie aby znalazły się na środku naszej rolady. Dokładnie zwijamy i odwracamy końcem do spodu. Końcówkę rolady obcinamy na skos i kładziemy ją na wierzchu rolady, tak aby kształtem przypominał pień (można zobaczyć na zdjęciu przed polaniem, jak ułożyć). Czekoladę rozpuszczamy w parze wodnej i oblewamy dokładnie ciasto. Kiedy czekolada jest jeszcze gorąca, widelcem robimy wzór pnia (po prostu jeździmy widelcem w różne strony po czekoladzie.) Kiedy masa zastygnie, ozdabiamy wedle uznania. 
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Cytrynówki z żurawiną-kruchutkie!



Wypiek do kawki…
Kruchutkie, rozpływające się w ustach cytrynówki z dżemem żurawinowym babcinej roboty…
Składniki:
370 g mąki pszennej przesianej
220-230g masła bądź margaryny ( ja dodałam pół na pół)
160-170g cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 żółtka
Szczypta soli
Trochę mleka (gdy ciasto ciężko się wyrabia)
Aromat  cytrynowy
Słoik wybranego dżemu (czerwone ładniej wyglądają.)

Wykonanie:
Masło utrzeć z cukrem na białą, puszystą masę.  Następnie dodajemy 2 żółtka i aromat. Mąkę, proszek, sól wymieszać i stopniowo dodawać do masy. Gdy będzie za ciężko wyrabiać mikserem przełożyć ciasto do miski i zagnieść ręcznie. Można dodać trochę mleka gdy ciasto jest za suche. Formujemy małe kuleczki wielkości zbliżonej do klusek śląskich i robimy w nich małe wgłębienie. W tą ‚dziurkę’ nakładamy wybrany dżem ok.0,5 łyżeczki. Pieczemy w rozgrzanym do 160-170 stopniach piekarniku  ok 20min do zrumienienia. 
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Muffinki urodzinowe

Babeczki, muffinki,  mój tort z okazji 23 urodzin...
Ciasto:
110g miękkiego masła/margaryny
100g cukru
120-130g mąki (jeśli ciasto za rzadkie, dodajemy więcej)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 torebka cukru wanilinowego lub kilka kropel aromatu waniliowego.
1-2 jajka.
Jeśli ciasto jest za gęste można dodać troszkę mleka.

Krem:
Puszka mleka skondensowanego
1-2 Śmietanki 30%
1 ŚmietanFix
Cukier puder do smaku.
Aromat waniliowy, kilka kropel.
Kandyzowane owoce, płatki czekolady do dekoracji.

Wykonanie:
Tłuszcz ucieramy z cukrem, na białą masę. Dodajemy kolejno jajka, aromat. W drugiej misce mieszamy produkty sypkie, które dodajemy do mokrych składników. Wszystko mieszamy. Do ciasta możemy dodać kilka płatków czekolady, lub łyżkę kakao-aby babeczki były czekoladowe. Pieczemy ok 20min na termoobiegu nastawionym na ok 175 stopni.
Śmietanę ubijamy, dodajemy śmietanfix wg. przepisu i cukier puder do smaku. Na koniec kilka kropel aromatu i ponownie mieszamy. Tak przygotowaną masę przekładamy do szprycy. Wystudzone babeczki smarujemy masą mleka skondensowanego i ozdabiamy wedle uznania masą śmietanową i przygotowanymi owocami.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Piernikowa chatka Baby Jaggi




Piernikowa chatka, domek Baby Jagi.. ;) Na zdjęciu jeszcze nie dokończona, ciągle coś doklejam;)

Ciasto Piernikowe:
700g mąki pszennej
220g masła/margaryny
220g miodu
1 szklanka cukru
1 jajo
1,5 łyżeczki sody
szczypta soli
przyprawa do piernika
Landrynki

Masło ucierać z cukrem. Gdy jest już „białe” dodajemy roztopiony miód. Sypkie produkty wymieszać razem. Masło z cukrem i miodem, dodać do sypkich produktów, dodać jajko. Zagnieść ciasto (będzie się kruszyło) i schować do lodówki na 1-2h.
Gotowe ciasto rozwałkowujemy na ok. 3-5mm i wycinamy poszczególne wzory które pieczemy ok.10min w temperaturze 175 stopni. W oknach można położyć pokruszone landrynki, które dadzą imitacje szyby.

Lukier (klej)
2 białka ubite na sztywno
Cukier puder (ok 1kg)
Białka miksujemy dodając porcjami cukier do uzyskania gęstego kleju.  Następnie wkładamy go do rękawa cukierniczego.  Domek kleimy do stabilnej powierzchni (u mnie deska do krojenia), zaczynając w kolejności: przód, ściana x2, tył. Czekamy aż całość przyschnie i kleimy dach.

Całość ozdabiamy wedle uznania ;)

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Muffinki korzenno-jabłkowe

Kilka dni przed mikołajkami czas na muffinki korzenno-jabłkowe, pachnące niczym szarlotka! Jedyna babeczka która ocalała do zdjęcia…

Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
1/5 szklanki cukru (może być puder, wanilinowy)
1.5 łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 szklanki oleju
2 małe jogurty (ja dodałam śliwkowy light i jeden naturalny Activia)
1 łyżeczka cynamonu
Szczypta soli
Jedno jajko
Trochę olejku waniliowego
ok. 250g musu jabłkowego wymieszanego z łyżką cukru i łyżeczką cynamonu. (lub innej konfitury pasującej do cynamonu)

Wykonanie:
Wszystkie składniki mieszamy łyżką w misce (wszystkie suche i mokre składniki +1 łyżeczka cynamonu do ciasta)  Do przygotowanej formy muffinkowej wkładamy papilotki i pokrywamy je ok. łyżeczką, półtora ciasta. Na to wykładamy łyżeczkę przygotowanego musu z cukrem i cynamonem. Kolejno od góry pokrywamy ciastem przygotowane babeczki. Na wierzch można położyć cienki plasterek jabłka. Wkładamy do rozgrzanego na termoobiegu piekarnika do 170 stopni i pieczemy ok. 25min
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Piernik litewski na żytniej mące

Piernik Litewski, pachnący, mięciutki i najeżony bakaliami.
Niech nie zwiedzie was jego wygląd, jest przepyszny!
Kwintesencja świątecznych smaków…
Składniki:
1,5 (ok. 220g) szklanki mąki pszennej
1,5 szklanki mąki żytniej
150 g masła/margaryny
1 szklanka jogurtu naturalnego/maślanki/kefiru
250 g miodu
1 łyżeczka sody
3 jajka
ok 150-200 g bakalii (rodzynki, orzechy, kandyzowany ananas itp)
ok. 2 łyżeczki przyprawy do ciasteczek korzennych lub piernika

Wykonanie:

Miód i masło rozpuścić w garnuszku.  Bakalie posiekać i oprószyć łyżką mąki. Mąkę wmieszać z sodą. Jajka utrzeć z cukrem na białą masę. Dodać mąkę z sodą (stopniowo) i dolewać do masy jogurt, masło z miodem i przyprawą korzenną. Następnie dodajemy bakalie i delikatnie mieszamy. Ciasto przekładamy do foremki keksowej i pieczemy w nagrzanym do ok.160-170 stopni piekarniku przez około godzinę (do suchego patyczka.) Na koniec można polać lukrem. 
Smacznego!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS